مانیتورینگ شبکه

    دیده یابی شبکه استفاده از سیستمی است که شبکه رایانه ای را از نظر اجزای همراه با مشکل یا با سرعت پایین را به صورت متداوم تحت نظر دارد و در صورت قطع شدن یا هر مشکل دیگری، مدیر شبکه (از راه‌های مختلف مانند ایمیل، پیام کوتاه و غیره) را آگاه می‌سازد. نظارت بر شبکه قسمتی از مدیریت شبکه است.

    نظارت بر یک سرور اینترنت یعنی صاحب سرور همیشه می‌داند که یکی یا تمام سرویس‌های او دچار مشکل است. امکان دارد نظارت بر سرور داخلی باشد، یعنی نرم‌افزار وب سرور وضعیت خود را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت دچار مشکل شدن بعضی از آن‌ها مالک را با خبر می‌کند. و خارجی، یعنی بعضی از شرکت‌های نظارت بر وب سرور شرایط خدمات را با فرکانس بخصوصی بررسی می‌نمایند. نظارت بر سرور می‌تواند شامل مورد بررسی قرار دادن معیارهای سیستم مثل استفاده از پردازنده، استفاده از حافظه، عملکرد شبکه و گنجایش دیسک باشد. همین‌طور می‌تواند شامل نظارت بر برنامه‌ها، مانند بررسی روند برنامه‌هایی مانند سرور Apache HTTP ،MySQL ،Nginx ،Postgres و غیره باشد.

    نظارت خارجی دارای اطمینان بیشتری است، چون زمانی که سرور کاملاً به مشکل می‌خورد، همچنان کار می‌کند. ابزارهای مناسب نظارت بر سرور دارای معیار عملکرد، قابلیت اخطار و توانایی پیوند آستانه‌های خاص با مشاغل خودکار سرور مانند تأمین حافظه بیشتر یا انجام پشتیبان‌گیری هستند.